Čas: 2 - 4 minut čtení

Pivo.

Dříve jsem si myslel, že velký přísun kalorií do těla a jejich slabé spalování například z nedostatku pohybu nutně znamená zvýšení hmotnosti a zakulacení těla. Velká část společnosti tomu věří. Spousta zdrojů uvádí schéma typu: Spočítejte si denní přísun kalorií a jejich výdej. Pokud vám nějaké zbudou, uloží se v tuk. Skutečně? Anebo je to jinak?

 
Velký mýtus 
 
Dnes už vím, že je to nesmysl. Ano, mohlo by to fungovat. Pokud by však tělo se všemi přijatými kaloriemi nakládalo stejně. To se neděje. Některé kalorie totiž zůstanou nevyužity a zase odejdou pryč. Anebo je dříve, než se promění v tuk, spolykají svaly. Dělám chytrolína? Vyzkoušel jsem si to v praxi na sobě.
 

Pár škopků po sportu 

Už přes dva týdny frčím na NSD (více v dalších článcích). Omezuji přísun nezdravých sacharidů. Občas však poruším. Ne že bych se naládoval zmrzlinovým pohárem nebo svíčkovou s osmi knedly, ale po sportu si občas dám pivo. A občas více piv, třeba 2, 3, 4. Zvlášť v milé společnosti je ani nepočítáte.

 
42 g cukru + 600 kcal. Uff 

Pro vaši představu – půllitr jedenáctky obsahuje okolo 14 gramů sacharidů a tělu by měl dodat zhruba 200 kcal. Včera jsem si šoupnul 3 kousky = 42 g sacharidů + 600 kcal víc, než bych si přál tělu natankovat. Můj denní přísun se během NSD snažím udržet okolo 70 g sacharidů, prostě ideálně do stovky.
 
Čekal jsem, že ranní měření bude pohroma. Naopak. NSD režim funguje dál. 3 piva navíc se nijak neprojevily. Bioelektrické měření i krejčovský metr ukázaly, že jsem ze sebe shodil další solidní deka tuku. Paráda!
 

Rozhýbejte GLUT-4 

Pídil jsem se, jak to? A dopídil. Co se tedy stalo, jakto, že můj dietní režim takovou náloží kalorií nezkolaboval? Pohyb za to může. Zjistil jsem, že pohybem nedlouho po konzumaci kalorického a sladkého jídla či nápoje vynáším na povrch svalových buněk transportér glukózy typ 4 (GLUT-4).
 
Svaly tak otevřely více přístupových vrátek, kudy kalorie odčerpaly. A chudák inzulín nestihl to samé učinit i u tukových buněk. Doslova jsem předběhl svůj inzulín a kalorie natankoval do svalů, což se mi také na horském kole báječně hodilo.
 
Ponaučení: Krátké cvičení před a po jídle vám navodí to samé, aniž byste nějakou dietu drželi. Jaké cvičení konkrétně? Otestuju a dám vědět.
 

Tělo: chci proteiny! 

Ranní měření bioelektrickou impedancí mě však nejen potěšilo. Podcenil jsem totiž včera večeři. Co to znamená? Tělu chyběly proteiny, a aby se "najedlo", vzalo si kousek ze svalů. Velká chyba! Tělo křičí: „Chci stavební kameny – bílkoviny, proteiny!“ Musím ho příště poslouchat.

Už dokážu docela vycítit, kdy je třeba doplnit palivo.
 
Míváte hlad hodinku po snídani? Chyba. Snídaně byla zřejmě málo vydatná. Rychle doplnit bílkoviny! Jak? Třeba 1/2 tvarohu = 15 g bílkovin. Přidávám si do něj 1/2 lžičky mleté skořice. Vylepší chuť a podporuje spalování tuků. Ale o tom zas někdy příště. Tvarohu, pojď do mě! 
 
 
MaK.
Autor: MaK.Web: https://mariankabele.cz/
Lovec času, stratég obsahu, copywriter a fotograf brouzdající Českým rájem i světem.


Pro lidi,
které nebaví
uspěchaný 
svět

Nejnovější inspirace