Gonnnnnnng. Zvedám se od počítače a jdu na 5 minut pryč. Další půlhodinka zase fuč. Někdy si připadám jak posvátný mnich, který v předem daný čas všeho nechá a jde se pomodlit. Proč mám pravidelné pauzy a proč je máte dělat i vy? Čtěte dál.
Vykoukané oči, hučení v hlavě (opravdu v hlavě), totální útlum. Takhle nějak jsem kdysi vypadal po běžném pracovním dni. Živím se vymýšlením konceptů, sestavováním obsahových strategií, ideamakingem, copywritingem.
Pauzy jsem si během pracovní doby dříve dával pouze na oběd a toaletu. I tu jsem však zanedbával z důvodu příjmu malého objemu tekutin. Možná kdybych kouřil, mám pauz víc. Jenže to by asi zdraví moc neprospělo.
Když si na to vzpomenu, nevím, jak jsem to mohl několik let vydržet. Asi bych za čas vyhořel. 10 až 12 hodin denně sezení u počítače, čučení do monitoru. Sem tam procházka, trochu pohybu. Masakr.
Dnes to mám naštěstí jinak. Výsledkem změny je, že se cítím poměrně svěže po celý den. Pokud tedy správně dodržuju pitný režim, a s pokorou naslouchám, kdy se ozve další gonnnnnnng. Jaký gonnnnnnng, co to má znamenat?
Rajčatová technika Pomodoro
Možná znáte rajčatovou techniku Pomodoro. To si vezmete k ruce kuchyňskou minutku (odtud pochází rajčatovitý název techniky), nastavíte například 25 minut, pustíte. A 25 minut pracujete.
Crrrrr. Plastové rajče, citrónek či cokoliv jiného, zazvoní. To je znamení, že máte pauzu. Po pěti až deseti minutách zase sednete, anebo se v souladu s moderními trendy postavíte, k práci. Natáhnete rajče a pracujete znovu 25 minut. Pak opět 5 minut pauza.
Takto opakujete zhruba čtyřikrát. Po čtvrté 25minutovce si dáte oddych delší, například půl hodinky na svačinku nebo oběd.
Místo kuchyňského rajčátka či jiné podoby kuchyňské minutky, můžete využít chytrou aplikaci. Je jich hromada pro všechny operační systémy. Nainstalujete je jako klasický prográmek do počítače, widget, i v podobě doplňku do prohlížečů Chrome a dalších. Fungují také ve smartphone a tabletu. Na výběr jich máte stovky, hledejte třeba “pomodoro app”.
Co je mnišský Awareness?
Aplikace Awareness od týpků z Futureproof LLC toho umí víc než rajče z plastu. Avšak pozor, aplikací s názvem Awareness je více.
Gongová appka je tak trochu laděná do buddhistična - směru, který mám rád. V překladu Awareness = Uvědomování si. A přesně k tomu prográmek pomáhá. Funguje na OSX i Windows. Díky gongnutí do tibetské misky si uvědomíte čas strávený prací na počítači.
Gonnnnnnng. Aha, půl hodiny fuč. Pauza. Za pět minut jsem zpět.
--- uteklo 5 minut ---
Pokračujeme.
7 kroků, jak v práci využít Awareness
1 - Stáhněte, nainstalujte
2 - Nastavte si čas pracovního bloku (Work time), já mám 30 minut
3 - Zvolte čas minimální doby pauzy (Break time), mám 5 minut
4 - Navolte hlasitost aplikace (Bowl volume) - od hlasitosti koníka (grasshopper), přes žábu (frog), sovu (owl), opici (monkey) až po slona (elephant)
5 - Vyzkoušejte hlasitost kliknutím na mísu (Click bowl to test volume)
6 - Vyberte, zda chcete aplikaci spouštět automaticky po startu počítače (Start Awareness at login), jestli si přejete s nastartováním aplikace přehrát i zvuk mísy (Sound bowl when Awareness starts), což doporučuju - je to jakýsi symbolický pokyn k začátku tvorby.
7 - Zaškrtněte, zda chcete zobrazit uplynulý čas pracovního bloku v liště nástrojů (Menu Bar) a v liště programů (Dock)
To je v nastavení vše. Víc toho aplikace naoko neumí. Jenže umí další věci v zákulisí. I díky nim jsem si Awareness mísu oblíbil.
Zákulisí Awareness - funkce, které hned nevidíte
Poctivě strávený čas pauzy poznáte podle toho, že se vám počítadlo v liště nástrojů (na OSX Macu nahoře) vynuluje. To znamená, že se můžete zase pustit do práce.
Pokud máte například pauzu nastavenou na 5 minut, a začnete na počítači pracovat už po čtyřech minutách, žádná pauza se vám nezapočítá. Musíte si dát pauzu znovu - poctivou pětiminutovou nebo jinou, kterou máte nastavenou.
Každé dosažení pracovního bloku (Work time) poznáte díky zazvonění gongu na mísu. Když zanedbáte pauzu a pracujete dál, po další půlhodince či podle nastavení vašeho Work time, uslyšíte gongy dva. To znamená, že jste přetáhli a absolvovali 2 pracovní bloky bez pořádné pauzy.
Já mám rekord asi šest gongů, ale to už se Awareness hodně zlobil a pořádně mě vygongoval. Když to u vás zní jak v tibetském klášteře, je to znamení, že si fakt už máte dát pauzu.
Jak dlouhý pracovní blok nastavit?
Jaký vám vyhovuje. Půl hodinka se vám může zdát málo, protože pár minut trvá, než se z pauzy zase naladíte na práci. Jde o zvyk a umění zklidnění mysli.
Doporučuju však nastavit maximálně 1 hodinu. Ale nepřetahujte ji. Přibližně po hodině intenzivní “hlavové” práce už to totiž začíná být tak trochu “na bednu”.
Vždyť i během pauzičky můžete nad činností přemýšlet. Takže vám pauza myšlenkový proud přetrhnout vůbec nemusí. Hlavně během pauzy nekoukejte na e-maily nebo do mobilu. Nic takového, dejte si klid od displejů - i v papírové podobě (žádné noviny, kniha).
Věnujte se během pauzy jen činnosti, u níž nemusíte moc přemýšlet - tipy níže. A hlavně dopřejte odpočinek očím. Aspoň na minutu.
Jak Awareness ovládat? Nijak
Awareness funguje automaticky. Po instalaci si jen nastavíte preference, viz návod výše. A to je všechno. Aplikace sama hlídá, zda na počítači pracujete nebo ne. Pozná to podle pohybu myši, touchpadu, aktivitě na trackapadu nebo psaním na klávesnici. Automaticky zjistí, když se vrátíte z pauzy a začnete zase pracovat.
Tehdy začne měřit nový pracovní blok, což po minutě (měří po minutách) zase poznáte podle počítadla v liště nástrojů. Takže nemusíte nikde nic zapínat, aktivovat, mačkat, myslet na to. To je druhá věc, kterou si mě aplikace získala. Plný automat!
Jelikož je to aplikace pro uvědomění si času stráveného prací na počítači, neměří, zda si třeba jen čtete něco na displeji, anebo pracujete u počítače s tužkou a papírem. Tedy nerolujete-li myší nebo jinou periferií na stránce, což už je měřená aktivita.
3 důvody, proč si dávat pauzy
Proč je dobré si dávat pauzy? Na sobě jsem vypozoroval, že když poctivě dodržuju pětiminutové pauzy po půlhodině práce, zvládnu jí za den mnohem více než když jsem pracoval třeba dvě hodiny vkuse bez pauzy.
Tehdy jsem si dal dvě takové dvouhodinovky za sebou a byl jsem k.o. Ten den už jsem toho moc nevymyslel.
Dalším důvodem je odpočinek pro oči. Tím, že dlouho hledíte na displej vzdálený jen pár desítek centimetrů od očí, hodně namáháte oční svalstvo a oči si unavujete. Je potřeba si dávat pravidelné pauzy a během nich alespoň minutku koukat do dáli z okna. Tím namáhané oční svaly uvolníte, což vám asi potvrdí i každý optik či optometrista.
Třetí důvod? Získáte během dne dost 5minutových minibloků na činnosti, které by vám jinak zabraly čas potřebný pro kreativní tvorbu. A tím se dostávám do finiše článku.
Pár tipů, jak využít 5minutové pauzy
- Důležité: alespoň 1 minutu se dívejte do dálky z okna, uvolněte oční svalstvo
- Projděte se, protáhněte
- Udělejte pár dřepů, procvičte krční páteř
- Uvařte si čaj, kávu, natočte vodu
- Pověste prádlo
- Umyjte nádobí
- Vyneste odpadky
- Nakrmte domácí zvířectvo
- Oloupejte si okurku, mrkev, kedlubnu
Gonnnnnnng. Druhá půlhodina pryč, článek hotový. Tak čau a zase příště.
Jak získat za den 2,5 hodiny času navíc? Vstávejte dřív.
Že jste sova? To je fuk, taky jsem byl.