“Hele, já to nestihnu. Jedu na víkendový výlet.” anebo “Ozvali se kámoši, šli jsme na jedno a nějak se to protáhlo.” Klasika z úst lidí, kteří by rádi něco začali a zrealizovali. Napsali knihu, dokončili stavbu webu, domalovali obraz, založili si podnikání. Jenže problém je v tom, že mají pořád nějaké “ale”. Jelikož taková “ale” slýchávám ve svém okolí poměrně často, bádal jsem, proč tomu tak je. Čtěte v článku o prioritách.
Zpátky do zaměstnání? To neeee
Mám v okolí dost lidí, které to nebaví v jejich zaměstnání. Anebo maminek, jimž pomalu končí rodičovská, a do kanceláře k šéfovi, kterého nesnášejí, se jim znovu nechce. Nedivím se jim. No, a ti moji známí přemýšlejí, že by “něco začali”. Něco, co by je třeba mohlo živit.
Medy kolem huby: Podnikejte a vydělejte už za měsíc kotel zlaťáků!
“Kupte si můj kurz za 10 000 a já vás naučím, jak začít podnikat za 1 měsíc.”
Na sociálních sítích se objevilo mnoho novodobých vykuků, kteří zpravidla slibují takřka nemožné. Prodají vám kurz, ebook, webinář. Jejich produkce je sluníčkovsky nabitá. Když si od nich takový produkt koupíte a zhlédnete, i vy jste nabití. Chvilku.
Pak se dostaví temná realita, náboj pomalu vyprchá. Nic nefunguje tak jednoduše, jak to autor ve webináři popisoval. Možná neřekl celou pravdu. Třeba opomněl sdělit ty roky denní dřiny, které do svého produktu investoval. Jenže to vy nevidíte.
A tak se stane, že pár týdnů po nastudování “zázračného receptu na podnikání” zase spadnete do pasivního bahna. Otráví vás to. Nemáte-li po ruce nějakého mentora či kouče, pohoříte. Jste pak zase na začátku - jako před absolvováním kurzu. Jenom o pár tisícovek chudší.
I já jsem si několikrát “nabil hubu” a před pár lety to novopečeným podnikatelům žral i s navijákem. Já tele!
Roky makačky + selfiebič
Trvalo mi několik let, než jsem překonal všechna možná úskalí s podnikáním související - od tvorby a ladění produktu či služby, která přinese peníze, přes jednání s klienty a hledání zakázek, zvládnutí naceňování, až po jakousi sebekázeň. Tu považuji snad za nejnutnější.
A sebekázeň právě těm, kteří by rádi podnikali, dost často chybí. Moc rádi by už začali, napsali konečně nový článek na blog, domalovali ilustraci, došili první vzorek originálního doplňku, jenže...
Jak zpoomaaaleeeený film
Jenže všechno se jim vleče. Trvá dlouhé týdny, než vůbec něco začnou. Místo toho jezdí po výletech, chodí na pokec s přáteli, na pivko, po nákupech, prostě “nestíhají.”
Nepíšu, že je to špatně. Zábava a relax jsou pro spokojený život potřeba. Avšak někdy je třeba prostě pořádně zabrat a trochu zkrotit své zábavní choutky. Jinak se nikam nic moc nepohne.
Máte to také tak? Jak z toho ven? Řešení existuje.
MaKova tvůrčí desítka
A - Stanovte prioritní priority
Chcete změnit a vylepšit svůj život, vyskočit ze stereotypního koloběhu? Je to jen na vás. Začít musíte vy. Nikdo jiný vám život nevylepší.
1 - Na úvod si vyjasněte své priority. Co je pro vás opravdu důležité, co vás může v budoucnu někam posunout? Napište si na papír takové aktivity. Může jimi být například tvorba fotoknihy s vašimi výrobky, dokončení webových stránek, dopsání nové knížky.
2 - Pak si vyberte 1 z vypsaných aktivit. Otočte list papíru na druhou stranu nebo vezměte nový.
B - Rozsekejte to na cimpr campr
3 - Vybranou 1 aktivitu rozkouskujte na malé části. Malé části klidně rozdělte ještě na mini části, úkoly či akce. Ideálně takové, které vám zaberou maximálně půl hodiny až hodinu času. Máte?
4 - Podívejte se na rozsekanou aktivitu z nadlehu. Spočítejte, kolik máte miničástí. Dejme tomu, že například 30. Pokud jednu zvládnete za hodinu, je to 30 hodin času. 30 hodin vás teď dělí od cíle.
C - Zvolte si tvůrčí dny a časy
5 - Teď si stanovte tvůrčí dny. Nejlépe se pracuje ráno. Hlavě to skvěle myslí. Pokud tedy nejste po tahu. Je však na vás, jaký čas si pro tvorbu vyberete. Klidně vyzkoušejte více variant.
Kolikrát týdně investujete svůj čas pro přiblížení se svému cíli? Jednou? To je málo. Dvakrát? Trochu lepší, ale pořád málo. Pokuste se tvořit alespoň třikrát týdně. Jinak bude vaše cesta k cíli hoooodně dlouhá.
6 - Zvolte si konkrétní tvůrčí dny. Takové, během nichž nemáte na pravidelném programu nic jiného. Třeba tehdy, jsou-li děti zrovna na kroužku. Nebo se domluvte s manželem či manželkou, ať s dětmi ve zvolené dny vždy na hodinku vyrazí ven na výlet, do cukrárny, do muzea, do ZOO. Pokud manža také něco tvoří, vystřídejte se.
Už máte své 3 tvůrčí dny, během nichž budete ve zvolený čas celou hodinu, anebo půl hodinu tvořit, pracovat na svých mini úkolech? Blahopřeji! Máte své prioritní priority.
7 - Jsou to vaše tvůrčí dny. Jestliže vás nemoc nesklátí na lože, nebo se nebudete muset postarat o nemocné děti, a nepadají-li venku trakaře, tvořte. Prostě zamakejte na svých snech. Nenechte si svůj tvůrčí čas ukrást. Každý, kdo vám jej naruší, vás oddaluje od vysněného cíle.
D - Ne & Ne
8 - Abyste se někam posunuli, naučte se říkat “ne”. A to hned na dva směry. Když se ozvou kamarádi a zvou vás “na jedno”, řekněte jim, že půjdete příště. Že dnes musíte něco dokončit. Že vám do toho “na jedno” něco přišlo.
9 - Komu říkat to druhé “Ne”? Sobě. Budete-li mít choutky, místo na tvorbu, raději zapnout televizi, řekněte si “ne”.
E - Buďte na sebe přísní
10 - Nastavte si budík v mobilu, napište své tvůrčí časy do kalendáře. Buďte na sebe tvrdí. Mějte své priority skutečně prioritní. Je to jediná možná cesta k úspěchu.
Žádný “prodejce teplé vody” vám nepomůže. Jen vy sami. Kapišto?
Máte dotazy? Ptejte se pod článkem. A také mi do komentáře napište, jaké tvůrčí dny a časy jste si zvolili, jak se vám daří je dodržovat, a zda sobě i svému okolí zvládáte říkat “ne” na všechna lákadla. Držím palce!
Jak získat 2,5 hodiny denně navíc? Stáhněte si návod ↓