Chytré telefony prosákly do života lidí. V dnešní době je těžké existovat bez mobilu. Jenže mobilní telefony pípají, tútají, blikají a strhávají lidskou pozornost stále častěji. Rozhlédněte se kolem sebe - na ulici, na zastávce, v autobuse, kavárně… Kolik lidí tam má v ruce mobil a kolik nemá?
Začínáte už mít také pocit, že se stává chytrý telefon vládcem vašeho času? Možná jste na tom podobně jako ostatní, jen se tak nevnímáte. Aplikujte 7 kroků, unikněte mobilnímu otroctví a ušetřete čas.
“Čau, kde jsi?”
V době začátků mobilních telefonů byly u volajících nejoblíbenějšími slovy “Čau, kde jsi?” Pamatujete si na ty časy?
Mým prvním mobilem byl Dancall HP2711. S přídavnou baterií přes čtvrt kila vážící kostka s anténkou. Stahoval mi skoro kalhoty. To bylo asi před 20 lety.
Pak jsem vystřídal pár Philipsů, Ericssonů, Nokií. První chytrý telefon, který jsem měl v ruce, byl Siemens SX1. Měl v sobě operační systém Symbian a daly se do něj instalovat i aplikace. Jaká paráda!
Dobrý sluha, špatný pán
Už tehdy, asi v roce 2005, jsem svůj čas věnoval mobilu. Hodně času. Od té doby se to zhoršovalo. Trvalo mi ještě mnoho let, než jsem prozřel a uvědomil si, jak si se mnou mobil “zahrává”. Místo toho, aby byl mým pomocníkem, můj čas spíše “kradl”.
Teprve před pár lety jsem situaci napravil a svá mobilní zařízení si ochočil. Staly se konečně mými pomocníky.
Přísloví “Dobrý sluha, špatný pán” v případě chytrých telefonů sedí, jak prdel na hrnec.
Kdysi lidé na mobilu hráli primitivní hry, stahovali si nová vyzvánění. Nic moc dalšího s nimi totiž dělat nešlo. Vzpomínám na dobu, kdy jsem zhruba rok používal Siemens C 55. Uměl vydávat zvuky zvířat. A také je nahrávat!
Měl jsem v té době zrovna půjčený megafon. Sousedovic věčně štěkající pes se nestačil divit. Velká sranda! Poslechněte si nahrávku cé padesát pětky.
I dnes jsou mobilní pařani
Hraní her na mobilu je oblíbenou kratochvílí dodnes. Dnešní hry jsou však mnohem propracovanější. “Sežerou” tak o hodně více lidského času než kdysi.
Stovky tisíc lákadel
Dnes ale na mobilech existují i další lákadla. Stovky tisíc mobilních aplikací. A hlavně appky pro sociální sítě. To jsou, s velkým náskokem, vítězové závodu ve “spalování” lidského času.
Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp, Snapchat, Google+, Pinterest a mnoho dalších. MM, neboli mobilní mor. Jak se z toho nezbláznit a udržet si “vychytralý” mobil alespoň trochu od těla?
Hlavní důvody, proč vám mobil krade čas, jsou dva. Buď někdo “jde” po vás, anebo už je vaše závislost na mobilu či aplikacích v něm tak silná, že tomu nejde odolat. Co s tím? Jak jsem mobilu vyhlásil válku já? Aplikujte 7 kroků, třeba pomohou i vám.
A - zabraňte útokům od jiných lidí
Co když po vás “jdou” jiní, chtějí získat váš čas?
1 - Vypněte si všechna oznámení. Všechna
a) Nejprve jsem si na mobilu vypnul zvukové notifikace. Pííp, pip pip, tu tůůt, pip, pipíp. Byly hodně otravné.
b) Když jsem ale po čase, já závislák, pohlédl na displej, viděl jsem tam dost notifikací ve vizuální podobě. Svítily na mě přímo na domovské (home) stránce. Vypnul jsem jejich zobrazování také.
c) Postupně jsem zlikvidoval i poslední zloděje mé pozornosti - miničísílka s počtem aktualizací na ikonkách. I ta totiž hodně motivují ke kliknutí na ikonu. Pryč s nimi!
Co kdyby vám ale něco uteklo? Bojíte se, že o něco přijdete?
Tak moment - nejprve je třeba si udělat jasno. Chcete, aby telefon ovládal vás, anebo vy jej? Chcete se začít “léčit” ze závislosti na mobilu nebo ne? Chcete mít více volného času na koníčky, sport, čtení knih, své přátele, na rodinu? Jo nebo ne? Pokud ano, pokračujte.
Vypněte si všechny notifikace. Používejte aplikace jen tehdy, když chcete vy. A ne, když chce někdo jiný. Stejně je ještě dlouho budete zapínat automaticky. Podvědomě. Ještě nějakou dobu potrvá, než vás to přejde.
2 - Ztlumte zvuk
Tvoříte? Pracujete na něčem, co je pro vás důležité? Pak se asi moc nehodí, když vám do toho někdo zavolá nebo zapípá SMSka. Máte totiž nutkání hovor přijmout, na zprávu se podívat. Kdo to asi volá, kdo píše? Co chce?
Mozku po každém vyrušení trvá přibližně 15 minut, než se začnete zase plně soustředit na původní činnost. Každá jedna zpráva, každý 1 hovor = 15 minut v háji. I když je vyřídíte během minutky.
Však ono se to nepo…., když náhodou nebudete hodinku na příjmu. Svět se bude točit dál, šéf to rozdýchá - je to přece pro dobro jeho firmy. Čím méně vyrušení, tím více produktivní budete.
3 - Zapněte mód letadlo
Notifikace už máte vypnuté, zvuk taky. Ale pořád vám na displeji problikávají příchozí hovory, množí se počet zmeškaných, svítí počet doručených zpráv? Zapněte éro mód.
a) Nastavte si dobrou hlášku v hlasové schránce. Já tam například mívám “Pěkný den, momentálně se vám nemohu věnovat, pracuji na něčem důležitém. Zanechte mi prosím vzkaz. Ozvu se vám, jakmile to bude možné…”
b) Pak telefon přepnu do módu letadlo. Označení klidového režimu “letadlo” vám zároveň usnadní takovou akci zvládnou - mobil opravdu do letového režimu přepnout.
Představte si, že sedíte právě na palubě Boeingu. Nebo Airbusu, to je fuk. Během pár hodin letu si také asi moc nezavoláte. Ani zprávu nepošlete. Ani došlou e-mailovou poštu nezkontrolujete. Prostě nic. Klídek. Letadlo. Éro režim. Alespoň pár desítek minut, anebo hodin, odpojení od hektického světa tam dole.
Představa, že jste na palubě ve 12km výšce nepomáhá? A co když jste u lékaře, na ranním plavání? Jsou prostě situace, kdy musí volající trošku počkat, třeba jste-li na toaletě.
Jestliže máte potřebu hovor vyřídit hned, riskujete, že váš chytrý telefon skončí v míse. Mně už se to stalo. Sice mi do ní spadl až po spláchnutí, ale stejně to nepřežil. Poučilo mě to. Dnes si na WC nosím raději čtečku Kindle. Je dost velká, aby zůstala suchá i po případném pádu do mísy.
Noční snový přelet
Na noc si do režimu letadlo mobil přepínám vždy. Nemám zájem, aby mi zářil celou noc do hlavy. Co vy? Necháváte mobil zapnutý, anebo si jej přepínáte na noční letadlo taky?
Pokud aplikujete všechny kroky, které uvádím v části A, už vám nikdo cenný čas krást nebude. Ještě větším nebezpečím je však něco jiného. Vy.
B - zabraňte samo-útokům od vás
Jste závislák na používání mobilu? Hodně lidí je. Také se dodnes ještě trošku “léčím”. Mobilní nákazy je těžké se zbavit. Trvá to dlouho. Třeba vám pomohou tipy, které pomohly i mně:
4 - Přesuňte sociální appky do složek
Je fajn mít v mobilu vše hned po ruce. Třeba facebookové aplikace. Facebook jich má několik. Zabere dost času, než si proklikáte Facebook mesenžr, Facebook skupiny, Facebook osobní profil, Facebook stránky,… Kolik minut či hodin všem těm FB appkám denně věnujete?
Jestliže ještě nemáte sílu na úplné odinstalování Facebooku a jeho aplikací, přesuňte si jejich ikonky pryč z úvodní obrazovky mobilu. Vytvořte si složky, třeba s názvem “sociální sítě”, a do nich ikonky přesuňte.
Složky s ikonkami odsuňte na další stránky či obrazovky. Pro ještě větší stížení si ikonky aplikací sociálních sítí rozházejte do různých složek. Bude pak chvilku trvat, než potřebnou ikonku najdete.
Když budete potřebovat, facebookové aplikace v mobilu vždy najdete. Jen složitěji než doposud. Trošku si tím nahážete klacky pod nohy, tedy vlastně pod prsty.
Věřím, že vás to aspoň malinko odradí od nadměrného používání FB aplikací. S ostatními socappkami udělejte to samé. Odsuňte je z úvodní obrazovky mobilu.
Až budete aplikaci sociální sítě příště hledat, možná si vám během té doby docvakne, co děláte. A rozmyslíte si to.
A co Spotlight?
Ano, appky lehce v iOS spustíte i přes Spotlight. Bohužel. U Androida to jde asi také rychleji než hledat ikonku aplikace. Ale i na zablokování této funkce existující blokátory. Používáte-li pro spouštění appek Spotlight, Google napoví, jak funkci deaktivovat.
6 - Freedom!
Freedom je “vyšší dívčí”. Aplikaci Freedom jsem používal nejdříve pouze na počítači. Tehdy se ještě jmenovala MacFreedom, protože ji autoři vytvořili nejprve jen pro Macy.
Dnes už funguje i na systémech Windows, možná i Linux. Ale hlavně také na mobilech - existuje verze pro iPhone, Android i Windows Mobile. Pro mobily je Freedom zatím v beta verzi.
Co umí? Odřízne vás od internetu. Zvolíte si dobu, po jakou chcete mít klid. Aktivujete. A pak freedoooom! Stop. Konec. Finiš. Jste bez internetu. Nejde to obejít. Leda, když restartujete počítač nebo mobil. A to se nikomu moc nechce.
Freedom má i odlehčenou verzi - Anti-Social. Ta vás “jen” odpojí od rušidel, která si předem vyberete - třeba od sociálních sítí, diskusních fór, zpravodajských portálů.
Po aktivaci se na ně po určenou nedostanete. Ale e-mail či messengery vám budou fungovat dál. Avšak tato funkce, pokud vím, zatím funguje jen na počítačích. Ne na mobilech.
7 - Jdete na výlet? Vyměňte si mobily
Sedmero tipů zakončím radou od Chrise Baileyho. Když jdete na výlet nebo procházku s přítelkyní, manželkou, kamarádem, vyměňte si mobily. Pokud vám někdo zavolá, jednoduše mobil volanému předáte.
Ale díky vzájemné výměně smartphonů vás to nebude lákat k používání aplikací, psaní SMS. Přece se nebudete hrabat v cizím mobilu! Po návratu z výletu si mobily zase vrátíte.
Co s uspořeným časem? Napojte se na svět
Daří se vám stále lépe být pánem svého mobilu? Gratuluji! Ale co teď s ušetřeným volným časem? Napojte se na skutečný svět.
Stojíte-li právě ve frontě na poště nebo čekáte na autobus či polévku v restauraci, pozorujte okolí. Sledujte prostředí, lidi kolem vás.
Vnímejte zvuky, obrazy, pocity. Užívejte si skutečný svět okolo. A od toho falešného - mobilního - si alespoň na pár hodin denně oddychněte.
O užívání si okolního světa zase někdy příště. Sledujte mámčasový blog.