Diář nabušený programem, denně kalup od rána do večera. Mnohdy i o víkendu, kdy lidé dohánějí, co nestihli v týdnu. Máte to podobně, jste stále ve fofru? A ptáte se někdy “Proč já se tak honím, k čemu mi to bude?” Pokud neptáte, začněte. Je to pro život důležité. Jestliže se občas nezastavíte, nezamyslíte a budete se dál hnát jako štvaná zvěř, pravděpodobně za pár měsíců vyhoříte. Jenže, kde na tohle vzít čas? Naplánujte si schůzku. S kým? Zjistěte v článku.
Máte fofr?
Máte kalup, fofr, hoňku? To je jasné! Všichni mají. Musíte vydělávat zlaťáky na nájem, hypotéku, auťák, lízingy, na jídlo, na dovču, na energie,… Jenže, když za pár měsíců “vyhoříte” a budete kaputo, už toho moc neuděláte. Ani nevyděláte.
Dopřejte si pravidelně čas jen pro sebe. Tím ale teď nemyslím jít s kámoškama na nákupy, do vířivky, na masáž. To si všechno taky klidně dopřávejte (pokud ty kámošky nebudou vadit manželce). Měl jsem však na mysli pravidelně mít chvíli klidu jen pro sebe. Na zklidnění mysli. Na uvolnění. Na odfuk. Na přítomný okamžik.
Meditace, alkáč nebo park?
Někdo uvolnění mysli řeší východní meditací, někdo alkoholem. Není třeba ani jedno z toho. Stačí, když si jen v klidu sednete nebo lehnete na lavičku do parku či na zem na deku. Ztlumte mobil. Zavřete na pár minut oči, užijte si atmosféru okolo vás. Vnímejte zvuky, vůně, vánek, třeba i svůj dech. Dopřejte mysli odpočinek, nechte ji volně plynout.
K ruce notes, tužku nebo diktafon
K přemítání se vám bude hodit zápisník a tužka. Napište si všechno, co vás během klídku napadne. Anebo nahrajte na diktafon.
Ze začátku budete mít v hlavě asi pořádný guláš, myšlenky budou lítat do minulosti, do budoucnosti, mozek bude šrotovat “co kdyby tohle či tamto”. Ale to postupně odezní. Dejte tomu čas. Vydržte si dopřávat chvíli pro sebe pravidelně, alespoň párkrát týdně.
Brzy představím techniku, jak si přítomný okamžik užijete kdekoliv, kdykoliv vás napadne. A díky níž se během pár minut “tlaku v hlavě” zbavíte.
Jak si pro sebe najít čas? Naplánujte si nic
Jak si na pravidelné “vypnutí” sebe sama najít čas, když je váš diář plný od rána do večera? Naplánujte si nic. Zapište si do diáře alespoň dvakrát týdně na čtvrt hodiny “nicnedělání”. Ještě lepší bude dělat nic každý den, třeba 10 minut ráno. A klidně i večer.
Naplánujte si své nic v podobě běžné součásti denního programu. Propašujte nic do svého diáře jako plánovanou schůzku se sebou sama. Stejně, jako k běžné schůzce, pak ke svým pár minutám nicnedělání také přistupujte.
Dorazte na svoji schůzku včas, mobil po dobu schůzky uveďte do tichého módu, ať to neruší její účastníky, tedy vás.
Pokud se někdo jiný bude chtít “nabourat” do času vašeho plánovaného “nic”, vaší schůzky s vámi, bez servítek odmítněte a přesuňte žadatele o váš čas na jindy. Máte už přece v diáři plno!
Vyzkoušejte. A za 2 týdny mi napište, jak vám jde dělat nic. Zaznamenejte si do diáře “Za 2 týdny napsat MaKovi, jak mi jde dělat nic”.
Užijte si svoji schůzku.