Čas: 4 - 8 minut čtení

Pro lepší náladu - úniková mentální mapa.

Asi každý má občas špatnou náladu. Občas také já a zřejmě i vy. Je to přirozené, lidské. Jenže když máte špatné nálady moc často, mohou se proměnit až v lehčí depresi, dlouhotrvající stav. A to nikdo nechce. Kuš, hššš, špatná nálado! Zbavte se jí co nejdříve. Během minutky. Jak? S únikovou mentální mapou, kterou si teď vytvoříte. Připravte se na své slabší chvilky předem. Čtěte návod.

 

Máte občas blbou náladu? Asi každý má, i já. Někdy ani nevím proč, prostě to tak je.

 

Jak vzniká špatná nálada

 

Jsem přesvědčen o tom, že špatnou náladu vytváří vždy nějaká negativní souhra více faktorů. Aktuální bio-elektricko-chemická nerovnováha. Zastávám názor, že lidské tělo funguje jako dokonalá souhra mnoha systémů, které spolu komunikují právě pomocí elektro-chemických impulsů.

 

Něco podobného znaly a uměly využít už tisíce let před Kristem staré civilizace. Dodnes, například čakrám, dávají váhu hlavně východní kultury. Ale o tom třeba až jindy.

 

Vnější a vnitřní podněty

 

Špatná nálada nebo lehčí deprese zpravidla vznikne na základě nějakého podnětu, a to zvenčí - něco či někdo vás naštve, pobouří, ublíží vám psychicky či fyzicky, anebo zevnitř - právě kvůli vnitřní nerovnováze vašich systémů. Mohou vás trápit bolesti, černé myšlenky, obavy z čehokoliv.

 

Tajemné něco

 

Je však fajn vědět, že když “něco” špatnou náladu umí způsobit, jiné “něco” ji může zase vylepšit. Asi znáte ty chvíle, kdy jste v přírodě, ve vířivce, u moře, v sauně, po sportu, u výtečné večeře s výhledem na noční metropoli, a nálada se vám vylepšuje. Stres mizí, vracíte se do pohody. Jen málokdo má během takových chvil chmurnou náladu.

 

Znamená to tedy, že když máte špatnou náladu, máte odjet na pláž k teplému moři, do vířivky, jít se proběhnout? Ideálně ano. Avšak ne vždy je to hned možné. Někdy jste právě v práci, na cestě, nemáte prostě hned možnost někam vyrazit. A taky na to zrovna nemáte vůbec náladu.

 

Vytvořte si únikovou mentální mapu

 

Co s tím, jak si náladu zase vylepšit? Pomozte si sami. Vytvořte pro sebe únikovou mentální mapu:

 

1 - Je vám zrovna naprd? Tak tento návod zatím odložte. Ale napište si na viditelné místo, že až vám bude skvěle, máte si vytvořit únikovou mentální mapu. Poznamenejte si to do diáře, na ledničku, k počítači, do koupelny, kamkoliv, kde to budete mít na očích. Nečtěte tento návod dříve, než budete mít zase dobrou náladu. Nefungovalo by to.

 

2 - Už? Je vám hej? Zajistěte si alespoň 15 minut času jen pro sebe, někam se zavřete, ať máte klid.

 

3 - Vezměte papír a tužku. Nakreslete na papír mračícího se panáčka. Bude to váš panáček se špatnou náladou.

 

4 - Teď si vzpomeňte, kdy vám bylo naposled mizerně. Na papír napište myšlenky, které vás tehdy pronásledovaly, trápily. Stačí v bodech. Co se vám honilo hlavou? Jaké myšlenkové konstrukce lítaly mozkem, které pocity vaše tělo vnímalo? Co vás štvalo a proč? Jaká představa vás děsila? Všechno sepište k panáčkovi na papír do řádků pod sebe.

5 - Dnes, když si tvoříte únikovou mentální mapu, máte tedy dobrou náladu, ano? Špatné myšlenky vás teď nepronásledují, jinak by vaše nálada nemohla být dobrá.

 

6 - Co dál? Máte před sebou chudáka zamračeného panáčka. Trpí. Je mu mizerně, má špatnou náladu. Z vypsaných bodů na papíru u panáčka vidíte, co jej trápí, co právě zažívá, jaké má starosti.

 

7 - Oproti panáčkovi máte dnes velkou výhodu - dobrou náladu. Navíc vidíte jeho chmury hezky z výšky na papíře, s odstupem. Další vaší výhodou je, že máte za sebou to samé, co prožívá váš panáček právě teď. Byly to přeci také vaše chmury, vaše starosti. Ale dnes máte dobrou náladu.

 

8 - Pomozte panáčkovi. Jen vy víte, co změnit, aby mohl mít panáček taky dobrou náladu. No tak mu poraďte! Pomozte svému panáčkovi. Zbavte jej špatné nálady, rozveselte ho! Vedle vypsaných “špatných” (vašich) bodů mu napište, co má změnit, aby se těch špatností (vašich) zbavil taky. Jaké změny bylo tehdy, v době vaší špatné nálady, potřeba udělat, aby špatná nálada zmizela? Napište to panáčkovi na papír.

 

9 - Teď to asi přijde. Zjištění. Odhalení skutečnosti. Pravděpodobně si nyní říkáte: “No ale… vždyť panáček vlastně nic moc špatného nezažívá. Panáček není smrtelně nemocný, má co jíst, má střechu nad hlavou, dýchá docela zdravý vzduch, může si dělat, co chce… on přece nemá vůbec žádný důvod ke špatné náladě, já vlastně nevím, proč má panáček špatnou náladu… jak mám tedy panáčkovi pomoci?” Nic vás nenapadá? Jen to, že vaše špatná nálada odezněla tak nějak sama? Že nebylo potřeba ve vašem životě nic moc měnit? Práááásk! Trefa.

 

10 - Jaký je tedy důvod pro špatnou náladu? Žádný. Jen nesmyslné myšlenky. Jak už s odstupem času a díky vaší zkušenosti víte, zmizely z vaší hlavy tak nějak samy. Aniž bylo potřeba něco aktivně udělat. Prostě tu špatnou náladu odvál čas.

 

11 - Co z toho všeho vyplývá? Že špatná nálada je jen v panáčkově hlavě. Že vlastně nemá nějaký logický základ. Že okolnosti, které špatnou náladu způsobily, jsou často jen pidi prkotiny, nepodstatné věci. Vy to přece musíte vědět nejlépe, protože dnes je vám dobře, a od okamžiku, kdy na vás špatná nálada padla, se takřka nic nezměnilo. Možná jen drobnosti. Takže ta špatná nálada nebyla skutečná. Visela jen ve vaší hlavě - způsobená nějakou aktuální vnitřní nerovnováhou. Anebo podnětem zvenku.

 

12 - To vaše mysl vše způsobuje. Nic jiného. Jak to vím? Představte si scénu: Jedete autem. Máte v hlavě chmury, máte špatnou náladu. Něco negativního se vám právě honí hlavou, někdo či něco vás naštvalo. Jedete v autě, okolo vás zelená krajina, příroda, a najednou se všechno změní. Jako ve videu níže. Zapněte si zvuk a přehrajte půlminutové video ↓

 

 

13 - Tak co? Přepnula se vaše mysl, alespoň na okamžik, na jiné myšlenky než na to, co vás předtím štvalo? Věřím, že ano. Myslím, že během mžiku se vám hlavou prohnalo úplně něco jiného. Vaše mysl se přepnula. Co to znamená? Je to důkaz, že v 99 % je aktuální špatná nálada jen v hlavě. Ve vaší, i v té panáčkově.

 

14 - Nakreslete si druhého panáčka, který se usmívá. Od toho prvního si udělejte ke druhému panáčkovi šipku, a k ní si napište:

 

Skutečný důvod pro špatnou náladu neexistuje. Vše je pouze v hlavě. Svět je pořád stejný, ať mám špatnou náladu nebo dobrou. Svět prostě je.

 

To jen hlava vytváří nesmyslné a většinou přehnané myšlenkové konstrukce, drtivá většina představ se nikdy nenaplní. Co už bylo, nebo se stalo, je navždy pryč. A co bude, nevíte. Nikdo neví. Zbytečné se tím zabývat. Žijte raději teď, žijte přítomností.

 

15 - Schovejte si svoji únikovou mentální mapu. Až zase budete mít špatnou náladu, vytáhněte svoji mapu. Podívejte se na ni a zamyslete se nad tím, co na ní je. Co na ni vaše ruka nakreslila v době dobré nálady.

Pak běžte k zrcadlu a usmějte se na sebe. A taky si vyjděte ven. Na vzduch, projděte se nebo proběhněte. To všechno vám náladu zase vylepší.


Funguje?

MaK.
Autor: MaK.Web: https://mariankabele.cz/
Lovec času, stratég obsahu, copywriter a fotograf brouzdající Českým rájem i světem.


Pro lidi,
které nebaví
uspěchaný 
svět

Nejnovější inspirace